Vysheyshaya Liga
Belarus
League level:
First Tier
Reigning champion:
Dinamo Minsk
Record-holding champions:
BATE Borisov 15 time(s)
UEFA coefficient:
49. Pos. 6.625 Points
- Number of teams: 16 teams
- Players: 412
- Foreigners: 76 Players 18.4%
- ø-Market value: €150k
- ø-Age: 24.5
Complete Vysheyshaya Liga schedule
This page displays all fixtures for the current season. All matchdays are displayed in chronological order.
1.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 4/3/101:00 PM | ||||||
(10.) Torpedo Zhodino | 0:1 | BATE Borisov (3.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(4.) Naftan | 1:0 | Partizan Minsk (11.) | ||||
3:00 PM | ||||||
(2.) FK Minsk | 2:1 | Dnepr Mogilev (9.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(5.) Dinamo Brest | 1:1 | Soligorsk (6.) | ||||
(12.) Belshina | 0:2 | Dinamo Minsk (1.) | ||||
(7.) Neman Grodno | 0:0 | Vitebsk (8.) |
2.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 4/10/1012:00 AM | ||||||
(5.) Soligorsk | 1:0 | Partizan Minsk (11.) | ||||
(3.) Vitebsk | 4:2 | Naftan (7.) | ||||
(9.) Dnepr Mogilev | 0:0 | Neman Grodno (8.) | ||||
(6.) Dinamo Minsk | 0:2 | FK Minsk (1.) | ||||
(2.) BATE Borisov | 2:0 | Belshina (12.) | ||||
(4.) Dinamo Brest | 3:2 | Torpedo Zhodino (10.) |
3.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Wed 4/14/1012:00 AM | ||||||
(10.) Torpedo Zhodino | 1:1 | Soligorsk (6.) | ||||
(8.) Belshina | 1:0 | Dinamo Brest (7.) | ||||
(2.) FK Minsk | 0:0 | BATE Borisov (3.) | ||||
(9.) Neman Grodno | 0:1 | Dinamo Minsk (5.) | ||||
(4.) Naftan | 5:0 | Dnepr Mogilev (11.) | ||||
(12.) Partizan Minsk | 0:2 | Vitebsk (1.) |
4.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sun 4/18/1012:00 AM | ||||||
(7.) Soligorsk | 1:1 | Vitebsk (1.) | ||||
(9.) Dnepr Mogilev | 3:0 | Partizan Minsk (12.) | ||||
(6.) Dinamo Minsk | 0:0 | Naftan (3.) | ||||
(2.) BATE Borisov | 0:0 | Neman Grodno (10.) | ||||
(5.) Dinamo Brest | 2:1 | FK Minsk (4.) | ||||
(11.) Torpedo Zhodino | 1:2 | Belshina (8.) |
5.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 4/24/1012:00 AM | ||||||
(5.) Belshina | 1:0 | Soligorsk (8.) | ||||
(2.) FK Minsk | 2:1 | Torpedo Zhodino (11.) | ||||
(10.) Neman Grodno | 0:0 | Dinamo Brest (6.) | ||||
(7.) Naftan | 0:2 | BATE Borisov (1.) | ||||
(12.) Partizan Minsk | 0:2 | Dinamo Minsk (3.) | ||||
(4.) Vitebsk | 1:1 | Dnepr Mogilev (9.) |
6.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Wed 4/28/1012:00 AM | ||||||
(8.) Soligorsk | 0:0 | Dnepr Mogilev (9.) | ||||
(3.) Dinamo Minsk | 1:1 | Vitebsk (4.) | ||||
(1.) BATE Borisov | 6:0 | Partizan Minsk (12.) | ||||
(6.) Dinamo Brest | 0:0 | Naftan (7.) | ||||
(10.) Torpedo Zhodino | 2:0 | Neman Grodno (11.) | ||||
(2.) Belshina | 1:0 | FK Minsk (5.) |
7.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sun 5/2/103:00 PM | ||||||
(7.) FK Minsk | 0:2 | Soligorsk (6.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(8.) Naftan | 1:1 | Torpedo Zhodino (10.) | ||||
5:00 PM | ||||||
(11.) Neman Grodno | 2:2 | Belshina (2.) | ||||
(12.) Partizan Minsk | 0:3 | Dinamo Brest (3.) | ||||
(4.) Vitebsk | 0:0 | BATE Borisov (1.) | ||||
(9.) Dnepr Mogilev | 1:0 | Dinamo Minsk (5.) |
8.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 5/7/1012:00 AM | ||||||
(7.) Soligorsk | 2:4 | Dinamo Minsk (4.) | ||||
(1.) BATE Borisov | 3:0 | Dnepr Mogilev (9.) | ||||
(3.) Dinamo Brest | 5:2 | Vitebsk (6.) | ||||
(10.) Torpedo Zhodino | 2:2 | Partizan Minsk (12.) | ||||
(2.) Belshina | 1:0 | Naftan (8.) | ||||
(5.) FK Minsk | 3:1 | Neman Grodno (11.) |
9.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Tue 5/11/1012:00 AM | ||||||
(11.) Neman Grodno | 0:0 | Soligorsk (7.) | ||||
(9.) Naftan | 0:0 | FK Minsk (5.) | ||||
(12.) Partizan Minsk | 1:2 | Belshina (2.) | ||||
(8.) Vitebsk | 0:2 | Torpedo Zhodino (10.) | ||||
(6.) Dnepr Mogilev | 2:1 | Dinamo Brest (3.) | ||||
(4.) Dinamo Minsk | 0:1 | BATE Borisov (1.) |
10.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 5/15/1012:00 AM | ||||||
(7.) Soligorsk | 0:0 | BATE Borisov (1.) | ||||
(5.) Dinamo Brest | 1:2 | Dinamo Minsk (4.) | ||||
(10.) Torpedo Zhodino | 2:3 | Dnepr Mogilev (6.) | ||||
(2.) Belshina | 0:0 | Vitebsk (8.) | ||||
(3.) FK Minsk | 3:0 | Partizan Minsk (12.) | ||||
(11.) Neman Grodno | 0:0 | Naftan (9.) |
11.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Wed 5/19/1012:00 AM | ||||||
(3.) Dinamo Minsk | 5:1 | Torpedo Zhodino (11.) | ||||
(1.) BATE Borisov | 1:0 | Dinamo Brest (5.) | ||||
Fri 5/21/1012:00 AM | ||||||
(9.) Naftan | 0:2 | Soligorsk (6.) | ||||
(8.) Vitebsk | 0:3 | FK Minsk (4.) | ||||
Sat 5/22/1012:00 AM | ||||||
(12.) Partizan Minsk | 0:4 | Neman Grodno (10.) | ||||
(7.) Dnepr Mogilev | 1:3 | Belshina (2.) |
12.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 6/5/1012:00 AM | ||||||
(5.) Soligorsk | 2:0 | Dinamo Brest (6.) | ||||
(1.) BATE Borisov | 1:0 | Torpedo Zhodino (11.) | ||||
(3.) Dinamo Minsk | 3:0 | Belshina (4.) | ||||
(7.) Dnepr Mogilev | 1:5 | FK Minsk (2.) | ||||
(8.) Vitebsk | 2:2 | Neman Grodno (10.) | ||||
(12.) Partizan Minsk | 1:1 | Naftan (9.) |
13.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Wed 6/9/1012:00 AM | ||||||
(12.) Partizan Minsk | 0:2 | Soligorsk (5.) | ||||
(9.) Naftan | 0:0 | Vitebsk (8.) | ||||
(10.) Neman Grodno | 1:2 | Dnepr Mogilev (7.) | ||||
(3.) FK Minsk | 0:2 | Dinamo Minsk (2.) | ||||
(4.) Belshina | 0:1 | BATE Borisov (1.) | ||||
(11.) Torpedo Zhodino | 0:1 | Dinamo Brest (6.) |
14.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sun 6/13/1012:00 AM | ||||||
(4.) Soligorsk | 4:1 | Torpedo Zhodino (11.) | ||||
(7.) Dinamo Brest | 1:1 | Belshina (5.) | ||||
(1.) BATE Borisov | 1:2 | FK Minsk (3.) | ||||
(2.) Dinamo Minsk | 1:0 | Neman Grodno (10.) | ||||
(6.) Dnepr Mogilev | 1:0 | Naftan (9.) | ||||
(8.) Vitebsk | 0:1 | Partizan Minsk (12.) |
15.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 6/19/105:00 PM | ||||||
(9.) Naftan | 0:2 | Dinamo Minsk (2.) | ||||
(3.) FK Minsk | 1:1 | Dinamo Brest (7.) | ||||
(5.) Belshina | 2:0 | Torpedo Zhodino (11.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(12.) Partizan Minsk | 1:0 | Dnepr Mogilev (6.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(8.) Vitebsk | 1:3 | Soligorsk (4.) | ||||
(10.) Neman Grodno | 0:5 | BATE Borisov (1.) |
16.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Wed 6/23/1012:00 AM | ||||||
(11.) Torpedo Zhodino | 0:4 | FK Minsk (3.) | ||||
(7.) Dnepr Mogilev | 0:0 | Vitebsk (8.) | ||||
(2.) Dinamo Minsk | 0:0 | Partizan Minsk (12.) | ||||
(4.) Soligorsk | 1:1 | Belshina (5.) | ||||
(1.) BATE Borisov | 1:1 | Naftan (9.) | ||||
(6.) Dinamo Brest | 4:0 | Neman Grodno (10.) |
17.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sun 6/27/1012:00 AM | ||||||
(9.) Naftan | 3:1 | Dinamo Brest (6.) | ||||
(10.) Neman Grodno | 0:0 | Torpedo Zhodino (11.) | ||||
(2.) FK Minsk | 3:1 | Belshina (5.) | ||||
(7.) Dnepr Mogilev | 0:2 | Soligorsk (4.) | ||||
(12.) Partizan Minsk | 1:1 | BATE Borisov (1.) | ||||
(8.) Vitebsk | 3:1 | Dinamo Minsk (3.) |
18.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 7/3/1012:00 AM | ||||||
(5.) Belshina | 0:2 | Neman Grodno (10.) | ||||
(1.) BATE Borisov | 4:0 | Vitebsk (9.) | ||||
Sun 7/4/1012:00 AM | ||||||
(6.) Dinamo Brest | 1:1 | Partizan Minsk (11.) | ||||
(2.) Dinamo Minsk | 3:0 | Dnepr Mogilev (7.) | ||||
(3.) Soligorsk | 1:0 | FK Minsk (4.) | ||||
Wed 8/18/1012:00 AM | ||||||
(12.) Torpedo Zhodino | 1:4 | Naftan (8.) |
19.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sun 7/25/1012:00 AM | ||||||
(8.) Dnepr Mogilev | 0:2 | BATE Borisov (1.) | ||||
(9.) Vitebsk | 0:1 | Dinamo Brest (6.) | ||||
(4.) Dinamo Minsk | 0:1 | Soligorsk (2.) | ||||
(12.) Partizan Minsk | 2:3 | Torpedo Zhodino (11.) | ||||
(7.) Naftan | 4:0 | Belshina (5.) | ||||
(10.) Neman Grodno | 0:1 | FK Minsk (3.) |
20.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 7/31/105:00 PM | ||||||
(5.) Belshina | 2:0 | Partizan Minsk (12.) | ||||
(11.) Torpedo Zhodino | 0:4 | Vitebsk (9.) | ||||
Sun 8/1/105:00 PM | ||||||
(6.) Dinamo Brest | 2:3 | Dnepr Mogilev (7.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(2.) Soligorsk | 4:1 | Neman Grodno (10.) | ||||
7:30 PM | ||||||
(3.) FK Minsk | 3:1 | Naftan (8.) | ||||
Wed 9/22/1012:00 AM | ||||||
(1.) BATE Borisov | 1:3 | Dinamo Minsk (4.) |
21.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 8/14/1012:00 AM | ||||||
(1.) BATE Borisov | 2:0 | Soligorsk (4.) | ||||
(12.) Partizan Minsk | 1:4 | FK Minsk (2.) | ||||
Sun 8/15/1012:00 AM | ||||||
(3.) Dinamo Minsk | 2:2 | Dinamo Brest (6.) | ||||
(7.) Dnepr Mogilev | 3:1 | Torpedo Zhodino (11.) | ||||
(9.) Vitebsk | 0:0 | Belshina (5.) | ||||
(8.) Naftan | 4:1 | Neman Grodno (10.) |
22.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sun 8/22/105:00 PM | ||||||
(5.) Belshina | 2:1 | Dnepr Mogilev (7.) | ||||
(6.) Dinamo Brest | 1:4 | BATE Borisov (1.) | ||||
5:30 PM | ||||||
(2.) FK Minsk | 5:1 | Vitebsk (9.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(11.) Neman Grodno | 0:1 | Partizan Minsk (12.) | ||||
7:30 PM | ||||||
(3.) Soligorsk | 0:0 | Naftan (8.) | ||||
Mon 8/23/104:30 PM | ||||||
(10.) Torpedo Zhodino | 2:0 | Dinamo Minsk (4.) |
23.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 8/28/104:00 PM | ||||||
(6.) Naftan | 2:1 | Neman Grodno (11.) | ||||
4:30 PM | ||||||
(5.) Belshina | 1:1 | Torpedo Zhodino (10.) | ||||
(12.) Partizan Minsk | 1:3 | FK Minsk (2.) | ||||
Sun 8/29/104:00 PM | ||||||
(3.) Dinamo Minsk | 2:1 | Dnepr Mogilev (8.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(4.) Soligorsk | 1:1 | Dinamo Brest (7.) | ||||
7:30 PM | ||||||
(9.) Vitebsk | 1:6 | BATE Borisov (1.) |
24.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 9/11/106:00 PM | ||||||
(1.) BATE Borisov | 1:0 | Naftan (8.) | ||||
Sun 9/12/103:00 PM | ||||||
(3.) Dinamo Minsk | 4:0 | Belshina (5.) | ||||
(11.) Torpedo Zhodino | 0:1 | Soligorsk (4.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(7.) Dnepr Mogilev | 3:0 | FK Minsk (2.) | ||||
5:00 PM | ||||||
(6.) Dinamo Brest | 2:0 | Vitebsk (9.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(10.) Neman Grodno | 2:0 | Partizan Minsk (12.) |
25.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 9/18/103:00 PM | ||||||
(5.) Belshina | 1:1 | Dnepr Mogilev (8.) | ||||
(6.) Naftan | 1:0 | Dinamo Brest (7.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(9.) Vitebsk | 0:1 | Torpedo Zhodino (10.) | ||||
(2.) FK Minsk | 2:0 | Neman Grodno (11.) | ||||
Sun 9/19/103:00 PM | ||||||
(12.) Partizan Minsk | 1:1 | BATE Borisov (1.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(3.) Soligorsk | 3:0 | Dinamo Minsk (4.) |
26.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sun 9/26/101:00 PM | ||||||
(10.) Torpedo Zhodino | 0:2 | Naftan (6.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(4.) Dinamo Minsk | 0:2 | Vitebsk (9.) | ||||
(7.) Dinamo Brest | 4:0 | Partizan Minsk (12.) | ||||
3:00 PM | ||||||
(5.) Belshina | 1:3 | Soligorsk (3.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(8.) Dnepr Mogilev | 1:0 | Neman Grodno (11.) | ||||
(1.) BATE Borisov | 2:1 | FK Minsk (2.) |
27.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 10/2/103:00 PM | ||||||
(12.) Partizan Minsk | 1:0 | Torpedo Zhodino (10.) | ||||
(3.) FK Minsk | 2:2 | Dinamo Brest (7.) | ||||
4:30 PM | ||||||
(9.) Vitebsk | 0:2 | Belshina (5.) | ||||
Sun 10/3/102:00 PM | ||||||
(6.) Naftan | 2:0 | Dinamo Minsk (4.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(2.) Soligorsk | 3:2 | Dnepr Mogilev (8.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(11.) Neman Grodno | 1:1 | BATE Borisov (1.) |
28.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 10/16/101:00 PM | ||||||
(4.) Dinamo Minsk | 5:1 | Partizan Minsk (12.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(10.) Torpedo Zhodino | 1:1 | FK Minsk (3.) | ||||
(5.) Belshina | 1:1 | Naftan (6.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(8.) Dnepr Mogilev | 2:3 | BATE Borisov (1.) | ||||
(2.) Soligorsk | 2:1 | Vitebsk (9.) | ||||
4:30 PM | ||||||
(7.) Dinamo Brest | 2:1 | Neman Grodno (11.) |
29.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 10/23/102:00 PM | ||||||
(12.) Partizan Minsk | 0:0 | Belshina (6.) | ||||
3:00 PM | ||||||
(10.) Neman Grodno | 2:1 | Torpedo Zhodino (11.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(9.) Vitebsk | 1:1 | Dnepr Mogilev (8.) | ||||
Sun 10/24/102:00 PM | ||||||
(5.) Naftan | 1:0 | Soligorsk (2.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(3.) FK Minsk | 0:0 | Dinamo Minsk (4.) | ||||
Mon 10/25/105:00 PM | ||||||
(1.) BATE Borisov | 2:0 | Dinamo Brest (7.) |
30.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 10/30/101:30 PM | ||||||
(11.) Torpedo Zhodino | 1:1 | BATE Borisov (1.) | ||||
Sun 10/31/101:00 PM | ||||||
(8.) Dnepr Mogilev | 1:1 | Dinamo Brest (7.) | ||||
(4.) Dinamo Minsk | 1:0 | Neman Grodno (10.) | ||||
(5.) Belshina | 2:0 | FK Minsk (3.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(9.) Vitebsk | 2:0 | Naftan (6.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(2.) Soligorsk | 4:0 | Partizan Minsk (12.) |
31.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 11/6/101:00 PM | ||||||
(6.) Naftan | 1:2 | Dnepr Mogilev (8.) | ||||
(12.) Partizan Minsk | 0:1 | Vitebsk (9.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(7.) Dinamo Brest | 3:1 | Torpedo Zhodino (11.) | ||||
3:00 PM | ||||||
(10.) Neman Grodno | 2:0 | Belshina (5.) | ||||
4:30 PM | ||||||
(3.) FK Minsk | 1:2 | Soligorsk (2.) | ||||
Mon 11/8/105:00 PM | ||||||
(1.) BATE Borisov | 4:0 | Dinamo Minsk (4.) |
32.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 11/13/101:00 PM | ||||||
(8.) Dnepr Mogilev | 0:1 | Torpedo Zhodino (11.) | ||||
(4.) Dinamo Minsk | 2:0 | Dinamo Brest (7.) | ||||
(5.) Belshina | 1:3 | BATE Borisov (1.) | ||||
(2.) Soligorsk | 0:1 | Neman Grodno (10.) | ||||
(9.) Vitebsk | 1:3 | FK Minsk (3.) | ||||
(6.) Naftan | 4:4 | Partizan Minsk (12.) |
33.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sun 11/21/101:00 PM | ||||||
(12.) Partizan Minsk | 4:3 | Dnepr Mogilev (8.) | ||||
(3.) FK Minsk | 2:0 | Naftan (7.) | ||||
(10.) Neman Grodno | 3:0 | Vitebsk (9.) | ||||
(1.) BATE Borisov | 1:2 | Soligorsk (2.) | ||||
(5.) Dinamo Brest | 2:0 | Belshina (6.) | ||||
(11.) Torpedo Zhodino | 3:1 | Dinamo Minsk (4.) |